Vai Temu un Shein ir droši?

“Temu” un “Shein”, divas no vadošajām Ķīnas e-komercijas platformām, kuru popularitāte ir uzšāvusies debesīs, ASV atkal tiek skatītas zem lupas. Divi ASV Patēriņa preču drošības komisijas (CPSC) komisāri aicina tās izmeklēt, pēc ziņām, ka to vietnēs tiekot pārdoti “nāvējoši zīdaiņu un mazu bērnu produkti”.

Kontekstam, maijā Dienvidkoreja atklāja, ka bērnu produkti, kas tiek pārdoti “Shein”, satur toksiskas vielas krietni virs pieļaujamajiem līmeņiem. Vēlāk augustā, “The Information” ziņoja, ka polsterēti bērnu gultiņu pagalvji vēljoprojām tiek tirgoti “Temu” ASV platformā, lai gan tie, dēļ iespējama smakšanas riska, tika aizliegti vēl divus gadus iepriekš.

Līdzīgi tam, arī jaciņas ar kapučiem un aukliņām bija viegli atrodami “Shein”, lai gan ASV regulatori brīdināja, ka šādi produkti rada žņaugšanas risku.

CPSC komisāri aicina izmeklēt “Temu” un “Shein”

Komisāri Pīters A. Feldmans un Duglas Dziaks kopīgā paziņojumā teica, ka viņi “ir lietas kursā par ziņām medijos, ka nāvējoši zīdaiņu un mazu bērnu produkti ir viegli atrodami šajās platformās”.

Aicinot CPSC izmeklēt ārzemju e-komercijas platformas kā “Shein” un “Temu, tie teica: “Mēs sagaidām, ka aģentūras darbinieki izmeklēs kompāniju drošību un prasību atbilstības kontroli, to attiecības ar trešo pušu tirgotājiem un patērētājiem, kā arī jebkādus apgalvojumus, ko tās sniedz, importējot produktus.”

Nav nekādu šaubu, ka “Shein” un “Temu” uz pirkstiem skatīsies vairāku reģionu regulatori, kas uztraucās par šajās platformās piedāvāto produktu kvalitāti. Ir jāņem vērā, ka aprīlī ES pievienoja “Temu” un “Shein” pie “ļoti lielo” platformu kategorijas, kas nozīmē, ka tām daudz ciešāk sekos līdzi bloka Digitālo pakalpojumu akta ietvaros.

Tai pat laikā, kopīgājā paziņojumā no CPSC komisionāriem ir teikts, ka tie tieksies pēc labākas izpratnes par to, kā šīs platformas pielieto “de minimis” noteikumu. Ir jāatzīmē, ka “Temu” un “Shein” biznesa modelis darbojas saistībā ar 1930. gada Tarifu likuma 321. panta “de minimis” noteikumu, kas atceļ importēšanas tarifus, ja importētās preces vērtība nepārsniedz $800.

Tā rezultātā, tās glabā ļoti nelielu inventāru ASV un, lai gan tās nevar sacensties ar tādu piegādes ātrumu, kādu piedāvā “Amazon”, tās to atpelna ar uzviju, pateicoties daudz zemākajai cenai.

Vai Ķīnas kompānijas ļaunprātīgi izmanto de minimis noteikumu?

Vairāki ASV likumdevēji apgalvo, ka šīs kompānijas izvairās no tarifiem, ļaunprātīgi izmantojot de minimis noteikumu. Viņiem ir pilnīga taisnība, tomēr labums no problemātiskā nodokļu likuma tiek gūts legāli. Ķīnas komunistiskās partijas Atlases Komitejas Nama izlaistajā paziņojumā tika atklāts, ka 30% “Shein” un “Temu” piegādes tika veiktas zem de minims noteikuma.

Tikmēr pagāšmēnes divpartiju juristu grupa, kurā ietilpst Senāta finanšu un banku komiteju priekšsēdētāji Rons Videns un Šerods Brauns, tāpat kā republikāņu senatore Sjūzana Kolinsa, piedāvāja likuma projektu, lai apcirptu “Temu” un “Shein” de minimis noteikuma ekspluatāciju. Likumprojekts piedāvā aizliegt apģērbu un audumu importēšanu, vienlaikus apliekot visus atļautos importus ar $2 nodevu.

ASV likumdevējus uztrauc, ka Temu un Shein netiek pietiekoši pārbaudīti

Vēl viena kontraversija, kas jau gadiem karājas virs “Temu” un “Shein” galvām un uz kuru arī norādīja CPSC komisāri, ir to attiecības ar trešo pušu tirgotājiem to platformās un caurumi to drošības un prasību atbilstības mehānismos.

Pēc paziņojumiem var noprast, ka abas kompānijas nav darījušas pietiekoši, lai nodrošinātu, ka to piegādes ķēdes netiek iesaistīts spaidu darbs, radot ētiskas dabas bažas. Tas, ka pastāv aizdomas, ka Ķīnas kompānijās tiek izmantots piespiedu darbs – it īpaši valsts musulmaņu vairākuma Siņdzjanas provincē – nav nekas jauns, par spīti tam, ka komunistiskā valsts to kategoriski noliedz.

Likumdevējus uztrauc, ka “Shein” un “Temu” varētu izpaust ASV pilsoņu datus

Papildus arī pastāv bailes, ka Ķīnas kompānijas, kā “Temu” un “Shein” varētu nelabvēlīgi izmantot ASV pilsoņu datus. Atsaucoties uz Ķīnas likumu, tās var tikt piespiestas palīdzet nacionālo izlūkošanas dienestu izmeklēšanām, visdrīzākais ietverot ASV lietotāju datu nodošonu valdībai.

2023. gada ASV – Ķīnas ekonomikas un drošības pārskata komisija izcēla “Shein” datu glabāšanas politiku, sakot: “Kompānijas lietotne pieprasa, lai lietotāji nodotu datus arī par viņu aktivitātēm citās lietotnēs, ieskaitot sociālos mēdijus, apmaiņā pret atlaidēm un izdevīgiem darījumiem.

Decembrī Enerģijas un komercijas komiteja nosūtīja “Shein” vēstuli, prasot komentēt kompānijas datu glabāšanas politiku, tāpat kā tās attiecības ar Ķīnas valdību. Tai pat laikā, līdzīga vēstule tika nosūtīta TikTok, kas tagad draud saņemt aizliegumu darbībai ASV.

“Temu” un “Shein” ir visai populāri ASV patērētāju vidū

“Temu” un “Shein” bauda visai augstu popularitāti starp ASV pircējiem, it īpaši starp tiem, kas meklē preces par izdevīgu cenu. Apstākļos, kad šādas platformas izpelnās tik lielu atzinību, tiek ziņots, ka “Amazon” arī apsver iespēju palaist līdzīgu platformu.

"Amazon" nav viegli sacensties ar zemajām "Temu" un "Shein" cenām

Agrāk šajā gadā “Wall Street Journal” ziņoja, ka “Amazon” ir uzaicinājuši ķīnas tirgotāju, lai tiem izklāstītu šo plānu. Ziņojumā tika teikts, ka “Amazon” “atklāja savus plānus jauna kanāla atvēršanai savā platformā, lai pārdotu nezīmolotas modes preces un mājaismniecības produktus no Ķīnas”.

Vai “Temu” un “Shein” ir droši?

Vērtējot kopumā, lai gan “Temu” un “Shein” spēj piedāvāt ļoti lētus produktus, pircējiem ir jābūt ļoti piesardzīgiem, novērtējot to kvalitāti. Ilans Šapiro, “AltaMed Health Services” pediatrs izstāstīja “Business Insider”, ka pircējiem būtu jābūt īpaši uzmanīgiem, pērkot tādus produktus kā rotaļlietas, bērniem, it īpaši, tādās vietnēs kā “Temu” un “Shein”, kur ir izplatītas bīstamas preces.

Viņš teica: “Pērkot jums ir jāsaprot, ka jūs nesaņemat tādas pašas drošības un kvalitātes garantijas, kā pie citiem tirgotājiem”. Šapiro turpināja: “Varbūt arī cena ir neticami izdevīga, bet tas nenozīmē, ka tas ir pats labākais priekš mūsu bērniem.”.

Viņš it īpaši brīdināja par tādiem produktiem kā:

  • Rotaļlietas ar sīkām detaļām
  • Priekšmetiem, kas ir jāliek pie mutes, piemēram, pudelēm un krūzēm
  • Produktiem, kas ASV tiek cieši regulēti, bet Ķīnā varētu netikt uzraudzīti tik pat stingri.

Neuzticieties e-komercijas platformām uz aklo

Iegādājoties produktus “Temu” un “Shein”, pircējiem ir jāuzmanas, jo tie neatbilst stingrajiem ASV drošības noteikumiem, kas, patiesībā, ir viens no iemesliem, kādēļ tie ir tik smieklīgi lēti.

Lai gan tādām precēm, kā apģērbam un modes aksesuāriem, galvenokārt, viss ir kārtībā, ir jāuzmanās, pērkot preces bērniem un kosmētiku pieaugušajiem. Nekad nevar zināt, vai losijons nav bīstami piesārņots (vai arī ir pilnīgs viltojums).

No otras puses, ir vienmēr jāuzmanās iegādājoties šādus produktus tiešsaistē. Nesenā gadījumā, “Amazon” platformā pārdota tetovēšanas tinte tika atsaukta, jo tika atklāts, ka tā ir piesārņota ar pret antibiotikām izturīgām baktērijām, padarot šo preci par nopietnu draudu veselībai. Šīs tintes tika ražotas kompānijā ar nosaukumu “Sierra Stain”, kas atrodas Karsonā, Nevadā un tika pārdotas zem “Bloodline” zīmola.

Daudzi eksperti uzskata, ka nevajadzētu pirkt tādas preces kā uztura bagātinātājus un tetovēšanas tintes no trešo pušu tirgotāju platformām. Vairākos pētījumos ir atklāts, ka tiešsaistes platformās tiek tirgoti viltoti produkti.

Kas attiecas uz Ķīnas e-komercijas platformām kā “Temu” un “Shein”, ideālā variantā, vajadzētu atturēties no tādu augsta riska produktu pirkšanas, pat tad, ja tie ir daudz lētāki par citiem. Ja bērniem jau ir nopirktas preces no šīm platformām, pārliecinieties, ka tās ir augstas kvalitātes un nerada aizrīšanās vai žņaugšanas draudus.

Atsauces:

https://www.wsj.com/business/retail/amazon-plans-channel-for-low-cost-china-goods-to-fend-off-temu-shein-09eea278?st=z1qtkl6mjip1jhw&reflink=mobilewebshare_permalink

https://www.cpsc.gov/s3fs-public/SHEIN-Temu%20Statement_0.pdf?VersionId=P5kXZK7RL8_vlDYvoxj_wcNBsPOqWDbV