Telegram dibinātājs Pāvels Durovs aizturēts

Tehnoloģiju pasaule izcēlās sestdien, kad Parīzē tika arestēts Telegram dibinātājs un izpilddirektors Pāvels Durovs. Šim solim varētu būt tālāk ejosās sekas citu sociālo mediju uzņēmumu vadītājiem, jo varas iestādes visā pasaulē cenšas panākt pareizu līdzsvaru starp pieaugošajiem naida runu gadījumiem un noziedzīgām darbībām šajos tīklos, vienlaikus cenšoties aizsargāt vārda brīvību.

Francijas varas iestādes aizturēja Durovu no Le Buržē Parīzes lidostas saistībā ar iespējamiem nodarījumiem, kas saistīti ar Telegram. Proti, Francijas organizācija OFMIN, kas tika izveidota tikai novembrī, bija izdevusi Durova aresta orderi saistībā ar apsūdzībām organizētajā noziedzībā. Tiek ziņots, ka viņa apcietinājums tika pagarināts svētdien un varētu ilgt vēl 96 stundas.

Neviens nezina, kāpēc Durovs izvēlējās lidot uz Franciju no Azerbaidžānas, neskatoties uz viņa aresta orderi, taču šķiet, ka viņa draugi un ģiemen ir šokā.

Telegram aplikācija ir bijusi runas brīvības karognesēja

Daudz pirms Elons Masks 2022. gadā pasludināja sevi par “runas brīvības absolūtistu” (pat, ja daudzas viņa darbības liecina par pretējo), Telegram ir bijusi vārda brīvības karognesēja. Daudziem no vairāk nekā 900 miljonu lietotāju, kas dzīvo valstīs aru autoritāriem režīmiem (vai, kuri atrodas kara plosītajos reģionos), Telegram ir bijis glābiņš. Platforma ir diezgan populāra arī kriptovalūtu investoru vidū.

Tomēr, lai gan Telegram mērenība ir palīdzējusi atbalstīt vārda brīvību, tai ir sava daļa problēmu. Platforma ir diezgan populāra kobernoziedznieku, narkotiku pārdevēju, teroristu organizāciju, ieroču tirgotāju, krāpnieku, cilvēku tirgotāju un galēji labējo ekstrēmistu grupējumu vidū. Telegram ir bijis vairāku tiesībaizsardzību aģentūru radars par, viņuprāt, uzņēmuma nespēju ierobežot plaukstošās nelegālās darbības savā tīklā.

Tikmēr daudzas vadošās personības, tostarp Roberts Kenedijs jaunākais, Edvards Snoudens, Takers Karlsons un Īlons Masks, ir aicinājuši atbrīvot Durovu, nodēvējot arestu par uzbrukumu vārda brīvībai.

Daudzas vadošās personības ir aicinājuši atbrīvot Durovu

Kas notiek ar Telegram pēc Durova apcietinājuma

Telegram ir arī pārmetusi Franciju par Durova arestu un paziņojusi, ka viņam “nav ko slēpt un viņš bieži ceļo pa Eiropu”. Uzņēmums uzsvēra, ka “ir absurdi apgalvot, ka platforma vai tās īpašnieki ir atbildīgi par šīs platformas ļaunprātīgu izmantošanu.”

Telegram liktenis, īpaši Eiropā, ir apdraudēts pēc Durova apcietinājuma. Georgijs Lobuškins, bijušais Durova dibinātās VKontakte (VK) PR vadītājs, sacīja: “Neviens nebija gatavs šādai situācijai.” Atbildot uz jautājumu, vai viņš uztraucas par Telegram nākotni, Lobuškins sacīja: “Es ļoti uztraucos.”

Ievērības cienīgi, kā dibinātājs un izpilddirektors, kurš pieņem galvenos lēmumus Telegram, Durova aizturēšana rada ievērojamu izaicinājumu ziņojumapmaiņas aplikācijai un ir “galvenā cilvēka risks”, ko šādi uzņēmumi nes.

Telegram ir tikai daži desmiti darbinieku, un saskaņā ar Elies Kampo, kurš vadīja Telegram izaugsmi, uzņēmējdarbību un partenrattiecības laikā no 2015. līdz 2021. gadam, Durovs veica visus maksājumus, tostarp par kritisko infrastruktūru.

“Tātad, kas notiks, kad būs jāveic daži maksājumi infrastruktūras nodrošinātājiem vai pakalpojumu sniedzējiem savienojamības ziņā, un viņš joprojām ir arestēts?” prātoja Kampo.

Pastāv arī ilgtermiņa ietekme, jo Francija piespiestu Telegram nodrošināt šifrēšanas atslēgas ziņojumu atšifrēšanu, kas uzņēmumam būtu sarežģīti, jo tas ir pozicionējis sevi kā “privātu” ziņojumapmaiņas platformu.

Pagaidām Telegram lietotājiem darbojas kā parasti, pat ja Durova arests atkal ir pievērsis uzmanību runas brīvībai pret dezinformāciju tiešsaistē un noziedzīgām darbībām.

ES ir bijusi arī kritiska pret Īlonu Masku

Daži eksperti pat ir norādījuši, ka citas sociālo mediju platformas, piemēram, X (agrāk Twitter) un pat tās īpašniels Īlons Masks, varētu būt apdraudēts. Gandrīz kopš 2022. gada, kad Masks iegādājās platformu, tā ir bijusi pretrunā ar ES satura regulēšanas jautājumā. Eiropas Komisija uzskata, ka X neievēro savu DSA (digitālo pakalpojumu likumu). Masks tikmēr apgalvo, ka Komisija vēlas, lai tā cenzētu vārda brīvību, lai izvairītos no naudas sodiem.

Durova arestam varētu būt ilgtermiņa sekas, jo tas varētu pavērt vārtus citiem uzņēmumu vadītājiem, kas varētu tikt arestēti saistībā ar apsūdzībām ar viņu vadītajiem uzņēmumiem. Tas, iespējams, pat varētu ietvert Masku, kurš ir bijis nesaskaņās ar Eiropas regulatoriem, bet bieži apmeklē Eiropu, ņemot vērā Tesla biznesa darbību Eiropā.

Tomēr atšķirībā no Telegram X, šķiet, piekrīt valdības orderiem un pieprasījumiem. ES vienkārši šķiet, ka X satura mērenības ļoti trūkst. Daudz lielāka iespējamība, ka X saņems naudas sodu saskaņā ar DSA, nekā jekbura veida krimināli sodāma darbība.

Pāvels Durovs pameta Krieviju 2014. gadā

2006. gadā, neilgi pēc Sanktpēterburgas universititātes absolvēšanas, Durovs nodibināja sociālo tīklu VKontakte. Tā bija Facebook līdzīga platforma Krievijā un Pāvels ieguva segvārdu “Krievijas Marks Zakerbergs”.

2013. gadā Durovas un viņa brālis Nikolajs nodibināja Telegram. Tomēr 2014. gadā viņš pameta VK un pameta arī Krieviju pēc tam, kad valsts pieprasīja uzņēmuma nodot Ukrainas lietotāju datus. Kā ziņots, viņš arī nebloķēja nu jau mirušā Krievijas līdera Alekseja Nvaļnija kontu, kā to vēlējās Krievijas varas iestādes.

Pēc tam Durovs imigrēja uz Sentkitsu un Nevisu un ieguva tur pilsonības statusu. Pēc tam viņš saņēma Franču pilsonību, un viņam ir arī AAE pilsonība, uz kuru viņš pārcēla Telegram.

Kamēr Durovs pmaeta Krieviju pirms desmit gadiem, daži apgalvo, ka viņam un Telegram joprojām ir saikne ar Kremli, un viņš to raksturojis kā “neprecīzu”.

Tikmēr pēc viņa aizturēšanas Krievijas vēstniecība Francijā paziņoja, ka tā “nekavējoties lūgusi Francijas varasiestādes paskaidrot iemeslus un pieprasījusi nodrošināt viņa tiesību aizsardzību un nodrošināt konsulāro piekļuvi.”

Telegram drīzumā apsver iespēju iekļauties biržas sarakstā

Proti, atšķirībā no vairuma citu jauno uzņēmumu, kas izvēlas kapitāla finansējumu no riska kapitāla uzņēmumiem, Telegram izvēlējās aizņēmumu finansēšanu, izmantojot konvertējamas parādzīmes. Tiem, kuriem ir prioritārais nenodrošināts parāds, ir iespēja pārvērst savu ieguldījumu akcijā ar atlaidi no 10% līdz 20% no IPO cenas. Tomēr, lai izpildītu šo nosacījumu, Telegram ir jāiekļaujas sarakstā līdz 2026. gada 31. martam.

Telegram arī apsver iespēju pievienot mākslīgā intelekta (MI) tērzēšanas robotu, un kādā intervijā Durovs atzina, ka neliela kapitāla palielināšana ir iespēja, ko tā varētu apsvērt šim mērķim.

Šajā intervijā laikrakstam Financial Times Pāvels Durovs sacīja, ka Telegram ir “piedāvājuši 30 miljardus ASV dolāru plus vērtējumu” no vairākiem pieaicinātājiem, tostarp no “globāliem vēlīnās stadijas tehnoloģiju fondiem”. Tomēr viņš dod priekšroku uzņēmuma iekļaušanai biržā, nevis pārdot to citam uzņēmumam.

“Galvenais iemesls, kāpēc mēs sākām pelnīt naudu, ir tas, ka vēlējāmies palikt neatkarīgi,” sacīja Pāvels Durovs. Viņš piebilda: “Vispārīgi runājot, mēs redzam vērtību [IPO] kā līdzekli, lai demokratizētu piekļuvi Telegram vērtībai.

Protams, Durova aizturēšana ir apšaubījusi ne tikai Telegram īstermiņa perspektīvas, bet arī tās biznesa modeļa ilgtspējību ilgtermiņā. Lai gan tādas platformas kā Telegram un TikTok ir kļuvušas par spēcīgu alternatīvu tradicionālajiem plašsaziņas līdzekļiem, jo īpaši, lai iegūtu atjauninājumus par tādiem strīdīgiem jatājumiem kā Krievijas un Ukrainas karš un Izrēlas un Hamas konflikts, tās ir bijušas arī regulatoru krustpunktā.

Lai gan ASV valdība ir atsaukusies uz nacionālo drošību un TikTok iespējamām saitēm ar Ķīnu, lai ierosinātu aizliegt īso video lietotni, daudzi uzskata, ka valsts cenšas ierobežot platformu, kas ir palīdzējusi izplatīt dažus nepopulārus uzskatus par Tuvo Austrumu konfliktu.

Atsauces